מאמרים

הסמינר המחלקתי הינו הפורום המרכזי והשוטף של החוג על מוריו ותלמידיו, לעדכון בנושאי אסיה, להחלפת דעות, ולהכרות עם מרצים ונקודות מבט חדשות בחוג ומחוצה לו.
התכנית השנתית של הסמינר מתמקדת בנושא תמטי או מתודולוגי מסוים, או לחילופין עשויה לכלול הרצאות מגוונות ללא קשר ברור - כולן, עם זאת, בהקשר אסיאני. בסיום כל הרצאה מתקיים דיון בין המרצה ומשתתפי הסמינר. הסמינר מתקיים כחמש פעמים מידי סמסטר, בימי שני בין השעות 12:15 ו-13:45.
 
השתתפות תלמידים
החוג רואה בהשתתפות תלמידיו בסמינר הזדמנות ייחודית למפגש בלתי אמצעי עם מורי החוג ומרצים מחוץ לאוניברסיטה ולסעור מוחות בנושאים שאינם בהכרח נלמדים בתכנית הרגילה, וכל זאת באווירה פתוחה ובלתי רשמית.
 
לפיכך מוצא החוג לנכון לעודד את התלמידים להשתתף בסמינר, תוך הכרזה (הרלבנטית החל משנת תשס"ח לתלמידי שנה א' ואילך), שלא תינתנה המלצות ומלגות לתלמידים שלא ישתתפו במהלך לימודיהם לאורך שני סמסטרים בסמינר.
הרישום לסמינר המחלקתי פתוח לסטודנטים בפורטל הרישום ולאורך זמני הרישום המקובלים הנקבעים ע"י האוניברסיטה. השתתפות פעילה בסמינר מחייבת רישום מסודר במערכת.


מכתב לסטודנטים- סמינר מחלקתי תש"ף
סמינר מחלקתי תכנית שנתית תש"ף
סמינר מחלקתי תכנית שנתית תשע"ט
 
 
 
 
 
 
 

קריירה ולימודי אסיה

 

בוגרי החוג
ההכשרה האקדמית וההיכרות הבלתי אמצעית עם מדינות אסיה השונות* מעניקות לבוגרי החוג את הבסיס הנחוץ להשתלבות מוצלחת בתחומי עיסוק הקשורים במדינות אסיה. ואכן, משנת 2005, עת סיים המחזור הראשון של החוג את לימודיו, השתלבו בוגרי החוג בחברות ובנציגויות רשמיות של ישראל באסיה, בחברות הפועלות בארץ ומקיימות פעילות באסיה, בנציגויות של מדינות אסייתיות בישראל, וחלקם אף הקימו חברות עצמאיות הפועלות בשוקי אסיה.

* החוג מציע מגוון רחב של מלגות מלאות או חלקיות לנסיעות לימודים באסיה. היצע המלגות משתנה, ויכול להגיע לכמה עשרות בשנה.
** בוגרי החוג המעוניינים לצרף את שמם לרשימה מוזמנים לשלוח קורות חיים תמציתיים ותמונה למזכירות החוג.

ליצירת קשר באמצעות מילוי טופס קצר לחץ כאן

** להלן רשימה חלקית של בוגרי החוג: 

limudim be hul picהחוג ללימודי אסיה מקושר למערך של מלגות בתחום לימודי השפה, וכן לימודי השלמה ולימודים מתקדמים עבור סטודנטים שסיימו את לימודי ה ב"א המלגות מוצעות על ידי מדינות האזור בהן עוסק החוג ועל ידי משרד החוץ הישראלי. 
הזכייה במלגות היא על בסיס תחרותי.
סטודנטים מצטיינים הנמצאים במהלך לימודי ה ב"א יכולים לזכות במלגת השתלמות בשפה אותה הם לומדים בחוץ לארץ במהלך חופשת הקיץ. בנוסף לכך, לרשות החוג מלגות והסכמים עם מספר אוניברסיטאות בארצות בהן הוא עוסק, בהן גם האפשרות לחילופי סטודנטים לתקופות לימוד שונות.
בנוסף, לאוניברסיטת חיפה מערך נרחב של מלגות, בהן מלגות על הצטיינות בלימודים, מלגות מחייה, מלגות הניתנות עבור פעילות המערבת עשייה חברתית וכדומה.
 

 
 

קורס קיץ בסין
החל משנת 2009 יוצאת מדי קיץ משלחת של תלמידי החוג לקורס מרוכז ללימודי השפה הסינית בסין. הקורס נערך במסגרת שיתוף פעולה בין אוניברסיטת חיפה לאוניברסיטאות מובילות בסין. מדי שנה זוכים חלק מהתלמידים למלגות נדיבות המכסות את הוצאות הלימודים והמגורים שלהם. הקורס הייחודי שנתפר במיוחד עבור תלמידינו כולל לימודי סינית מדי יום וכן פעילויות העשרה, ביניהן, מפגשים עם סטודנטים סינים, תרגול אומנויות לחימה, שיעורי קליגרפיה וציור סיני, שיעורי שירה של שירים סינים ועוד. בנוסף, נערכים סיורים באזור בו שוכנת האוניברסיטה. השילוב בין הקורס האינטנסיבי וההזדמנויות להשתמש בפועל בשפה לצורך תקשורת יומיומית, היינו, בין הכיתה ל"רחוב", הוא הדרך הטובה ביותר לחזק ולהעמיק את מיומנויות השפה בכל התחומים, הבנת הנשמע, דיבור, קריאה וכתיבה.

 
 
 
הצטיינות בלימודים
 

עבודות סמינריוניות מצטיינות

כתיבת עבודה אקדמית היא גולת הכותרת של לימודים אקדמיים. יותר מאשר בכל משימה אחרת הכרוכה בלימודים, נדרשים תלמידים הכותבים עבודה להתמודדות אישית. על מנת לכתוב עבודה טובה על התלמידים להגדיר נושא בכוחות עצמם, לאתר חומרים, למיין אותם, לקרוא את החומרים המתאימים, לעבד את המידע, לערוך סינתזה בין פיסות המידע השונות, לנתח ולהסיק מסקנות, ולהציג את כל אלה בכתב בצורה בהירה. המשימה לכן היא קשה, אך גם מתגמלת­ ומעשירה את הכותב/ת לעין ערוך.
על כן, בשנת לימודים תש"ע 2009-2010 ייסד החוג תחרות עבודות מצטיינות.
מרצי הוחג ממליצים על עבודות מצטיינות מתוך אלה שהוגשו להם, והעבודות המועמדות מועברות לועדת שופטים המורכבת ממרצי החוג שקוראת אותן בצורה אנונימית.

את העבודות אנו מחלקים לשלושה סוגים: עבודה פרו-סמינריונית (פרו"ס), סמינר ב.א, סמינר מ.א.