אסיה היא בית לכמעט שני שליש מהאנושות (סין והודו לבדן מכילות כשליש), ולשתיים משלוש הכלכלות הגדולות (סין ויפן) בעולם היום. התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) הכולל בה מהווה כשליש מהתוצר העולמי ועד 2050 הוא צפוי להוות יותר ממחצית. במקביל, באסיה מתנהלים הסכסוכים הצבאיים ומירוצי החימוש המשמעותיים ביותר בעולם כיום, אך גם התפתחויות פוליטיות, תרבותיות וטכנולוגיות מהפכניות: תופעות ה-K-pop הקוריאני, סדרות האנימה היפניות, אפליקציות הטיק-טוק והוויצ'ט בסין, תעשיות הרחפנים והרכבים החשמליים, והמעבר של דרום קוריאה וטאיוון ממשטרים צבאיים לדמוקרטיות תוססות. כתוצאה מכל אלה השפעתן של מדינות אסיה על העולם במאה העשרים ואחת גדלה מיום ליום בכל תחומי החיים.

החוג ללימודי אסיה באוניברסיטת חיפה מתמחה במחקר והוראה של אסיה המודרנית והעכשווית, תוך התמקדות בסין, הודו, יפן וקוריאה. החוג מציע לימודים לתואר ראשון, תואר שני, ותואר שלישי במגוון תכניות ומסלולים שמקנים היכרות מעמיקה והבנה של האזור והתהליכים המשמעותיים שמתחוללים בו.

הלימודים כוללים לימודי שפות – סינית, יפנית, הינדי, קוריאנית – ואפשרויות ללמוד את השפות במדינותיהן. תלמידי החוג זוכים לעיתים קרובות בתחרויות נאומים ביפנית, סינית, וקוריאנית.

רבים מבוגרי החוג עובדים עם או ב-מדינות אסיה, בחברות מובילות במגזר הפרטי, באופן עצמאי, או בגופים ממשלתיים וציבוריים. בוגרים רבים ממשיכים בלימודים לתואר שני ושלישי, בישראל ובחו״ל.